Start
Bordeaux
Lille
Lyon
Marsylia
Nicea
Paryż
Strasburg
Tuluza
Miasta Francji
Tuluza po francusku Toulouse to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Haute-Garonne, nad rzeką Garonną.
Tuluza jest największym węzłem komunikacyjnym południowo-zachodniej Francji. Istnieją tam ważne linie kolejowe i autostrady do Bordeaux, Narbonne, połączenie drogowe z Hiszpanią i Andorą. Funcjonuje port lotniczy oraz rzeczny (połączony Kanałem Południowym z Morzem Śródziemnym ).
Tuluza zwana jest różowym miastem ("la ville rose") z powodu charakterystycznej czerwonej cegły widocznej na elewacjach wielu budynków miasta.
Kościół pielgrzymkowy St-Sernin (od około 1080 roku) wybudowany wg "reguły kluniackiej". Ważny przystanek na popularnej w średniowieczu drodze pielgrzymkowej do Santiago de Compostela
W starożytności miasto założone przez Rzymian Tolosa, później (V w.) stolica państwa Wizygotów. W 507 roku została zdobyta przez Franków. Od IX wieku stolica hrabstwa Tuluza. W 1227 powstały statuty regulujące sukiennictwo. W średniowiecznej Tuluzie odbywały się od Wielkiego Postu do początków grudnia słynne jarmarki.

Dziś Tuluza jest drugim po Paryżu ośrodkiem akademickim we Francji. Niestety, uniwersytet rozrósł się tak bardzo, że w 1974 r. przeniesiono go z pięknych budynków w starym centrum do nieprzyzwoicie brzydkiej nowej siedziby niewartej odwiedzenia, nawet żeby się przejechać nowoczesnym metrem bez kierowcy.

Co ciekawe Tuluza to główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Francji - siedziba koncernu lotniczego Airbus Industrie oraz centrum badań lotniczych i kosmicznych. W mieście buduje się samoloty wojskowe, helikoptery, rakiety, silniki lotnicze.

Materiał opracowany na podstawie źródeł z wikipedia.org, Encyklopedia PWN
Lotniska: