Start
Bordeaux
Lille
Lyon
Marsylia
Nicea
Paryż
Strasburg
Tuluza
Miasta Francji
Strasburg po francusku po prostu Strasburg to miasto w północno-wschodniej części Francji. Strasburg jest stolicą i głównym ośrodkiem gospodarczym Alzacji i departamentu Bas-Rhin. W mieście działa m.in. polski konsulat generalny.

Strasburg to jedno z niewielu miast na świecie, których centrum zostało sklasyfikowane przez UNESCO jako światowe dziedzictwo ludzkości. W przeszłości miasto nosiło przydomek "miasta tysiąca kościołów" z powodu swoich licznych klasztorów, kongregacji, kościołów, synagog itp. Oprócz tego Strasburg stanowił aż do XVIII wieku ważny ośrodek teologiczny.

Warto zwiedzić centrum miasta znajdujące się na swego rodzaju wyspie, otoczonej ze wszystkich stron kanałami. Charakterystyczne dla tej części miasta są zabytkowe, monumentalne budowle, zbudowane z charakterystycznego dla tego regionu czerwonego piaskowca, z czego najbardziej znana jest zabytkowa katedra Notre Dame, a w niej wciąż działający zegar astronomiczny. Fundacja l'Oeuvre Notre-Dame opiekuje się kościołem od 1015 r. Po zwiedzeniu centrum miasta warto wybrać się do bardzo klimatycznej okolicy nazwanej Petite France, okolica leżąca na poprzecinanych kanałami wysepkach, z charakterystyczną zabytkową zabudową i licznymi knajpkami. Urodził się tutaj Matt Pokora - znany francuski piosenkarz pochodzenia polskiego (jego rodzice wyemigrowali z Polski).

Strasburg jest to duży ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturalny. Strasburg jest od roku 1949 siedzibą Rady Europy i od 1979 Parlamentu Europejskiego.

Materiał opracowany na podstawie źródeł z wikipedia.org, Encyklopedia PWN
Lotniska: